Sportivii din Leova au obținut medalii de aur la Campionatul Republicii la lupte libere, vârsta U-23

În perioada 11-14 martie în Chișinău s-a desfășurat Campionatul Republicii Moldova la lupte libere, vârsta U-23. La care au participat 4 sportivi originari din raionul Leova, transmite portalul regional de știri leova.org .

1. Carabat Vlad în categoria 61kg a obținut locul 5.
  2. Diaconu Ștefan în categoria 65kg s-a plasat pe locul 9.
  3. Lupașco Sergiu în categoria 65kg a devenit campion învingând toate întâlnirile cu superioritate tehnică cu diferența de 10 puncte.
  4. Diaconu Vasile în categoria 74kg a câștigat. Pe 18-23 martie va participa la turneul de calificare din Ungaria către Jocurile Olimpice care se vor desfășura în Tokyo Japonia în vara anului 2021.