Reușitele echipei olimpice a Moldovei la Tokyo: O medalie de bronz și șapte clasări în top opt

20 de sportivi din R. Moldova au participat la opt probe la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Delegația țării noastre a reușit performanța unei medalii de bronz obținute de canoistul Serghei Tarnovschi. În total, șapte sportivii au reușit șapte clasări în top opt, scrie olympic.md.

La Jocurile Olimpice de la Tokyo au concurat 11.090 de sportivi din 205 state. În total 93 de ţări au câştigat medalii, iar sportivul din Republica Moldova, canoistul Serghei Tarnovschi, a ocupat trei pe podium. Ceilalți sportivi din delegația moldovenească au obținut următoarea performanță:

-Serghei Tarnovschi (canoe, 1000 metri simplu) – locul trei

-Victor Ciobanu (lupte greco-romane, 60 kg) – locul cinci-Anastasia Nichita (lupte feminine, 57 kg) – locul șapte

-Andrian Mardare (atletism, aruncarea suliţei) – locul șapte

-Daniela Cociu, Maria Olăraşu (canoe, 500 metri dublu) – locul șapte

-Marin Robu (haltere, 73 kg) – locul opt

-Elena Cîlcic (haltere, 87 kg) – locul opt

-Denis Vieru (judo, 66 kg) – locul nouă-Victor Sterpu (judo, 73 kg) – locul nouă

-Lilia Fiskovici (atletism, maraton) – locul 54

Sursa menționează că sportivii moldoveni, clasați în top opt la Jocurile Olimpice de la Tokyo vor beneficia de premii din partea statului. O hotărâre în acest sens a fost aprobată în cadrul ședinței Guvernului din 16 iunie: locul întâi prevede 3.000.000 lei, locul doi – 2.600.000 lei, locul trei – 2.000.000 lei, locul  – 600.000 lei, locul cinci – 600.000 lei, locul șase – 400.000 lei, locul șapte – 300.000 lei și locul opt – 200.000 lei.

La fel, Loteria Națională a anunțat că va premia performerii moldoveni. Medaliatul cu bronz, canoistul Serghei Tarnovschi va primi 250.000 de lei, iar cei clasați pe locurile 4-10 vor încasa câte 50.000 de lei.

Este de precizat că, pentru delegarea și echiparea Echipei Olimpice la Jocurile Olimpice de la Tokyo nu au fost alocați bani din bugetul de stat.

La această ediție delegaţia Statelor Unite ale Americii s-a clasat pe primul loc în clasamentul final pe medalii, după ce China a fost lider în cea mai mare parte a timpului, iar Moldova a încheiat pe locul 86.

Tokyo a găzduit Jocurile Olimpice de vară pentru a doua oară, după ediţia din 1.964. Jocurile de la Tokyo trebuiau să aibă loc în 2020, dar competiţia a fost amânată cu un an din cauza pandemiei de coronavirus.