Bilanțul Concursului literar „Florii-2019”: talentele trebuie susținute și încurajate

În mod tradiţional, în săptămâna Floriilor, s-a făcut bilanţul ediției ordinare a Concursului tinerilor poeţi şi prozatori din raionul Cimișlia, ce rămâne a fi o adevărată sărbătoare literară şi care are drept scop stimularea interesului pentru creaţia artistică, evidenţierea şi încurajarea tinerilor talente.

Ca și în anii precedenți, Concursul tinerilor poeți și prozatori „Florii-2019” a fost organizat de către Direcția Învățământ General Cimișlia, publicația periodică independentă „Gazeta de Sud” și Fundația Culturală Regională „Mihai Eminescu”.
Membrii juriului au apreciat originalitatea temelor abordate atât în poezie, cât şi în proză, nivelul înalt creativ al unor copii, capacitatea lor de a simţi puterea cuvântului scris. Avem creaţii care ne vorbesc cu certitudine că în instituţiile de învăţământ preuniversitar din raionul Cimişlia sunt tinere talente care merită să fie identificate şi valorificate. Şi de data aceasta, toţi participanții la concurs au fost sinceri şi au dat dovadă de sensibilitate artistică şi gândire metaforică, demonstrând că sunt cu adevărat devotaţi poeziei şi creaţiei, în care își descoperă aptitudinile.
La etapa raională a concursului au participat peste 90 de elevi din majoritatea instituţiilor educaţionale din raion, iar peste 50 dintre ei s-au clasat pe locuri premiante.
Tinerii poeţi şi-au dezvăluit emoţiile şi sentimentele prin poezie şi proză, au scris frumos şi din suflet, astfel încât juriului i-a fost greu să identifice câştigătorii acestei ediţii. Şi totuşi, în urma unei minuţioase analize, au fost desemnaţi laureaţii concursului „Florii–2018”, la secţiunile poezie şi proză, pe următoarele categorii de vârstă:

Compartimentul Poezie, 15-19 ani
Premiul Mare: Musteaţă Corina – Liceul Teoretic „Ion Creangă” din orașul Cimișlia.
Locul întâi: Tomescu Vlada – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din orașul Cimișlia.
Locul doi: Plămădeală Adelina – Liceul Internat Sportiv Lipoveni; Chele Andreea – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din centrul raional.
Locul trei: Ciobanu Cristina – LT „Hyperion” din satul Gura Galbenei; Carauş Arina și Cicati Verginia (ambele de la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din orașul Cimișlia).
Menţiuni: Moldovanu Erica – Gimnaziul Cenac; Diacenco Mihaela – Gimnaziul „Sergiu Coipan” din satul Selemet; Leancă Mariana – Gimnaziul „Tudor Strişcă” din Satul Nou; Mereacre Daniela – Liceul Internat Sportiv Lipoveni; Guţu Anatol – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din centrul raional.

Compartimentul Poezie, 11-14 ani
Locul întâi: Nenescu Ana-Maria – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din orașul Cimișlia.
Locul doi: Motică Maxim – aceeași instituție de învățământ.
Locul trei: Jechiu Valeria – Liceul Teoretic „Hyperion” din localitatea Gura Galbenei; Jechiu Adriana – Gimnaziul „Dimitrie Cantemir” din comuna Ialpujeni.
Menţiuni: Dodică Adelina – Gimnaziul Cenac; Leancă Valeria – Gimnaziul „Tudor Strişcă” din Satul Nou, Golovin Romina – Gimnaziul „Ştefan cel Mare” din satujl Mihailovca; Ghindaru Daniela – Liceul Teoretic „Ion Creangă” din centrul raional; Secară Silvia – Gimnaziul Cenac; Grâu Milena – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din orașul Cimișlia.

Compartimentul Poezie, 8-10 ani
Locul întâi: Prisăcaru Denisa – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din orașul Cimișlia.
Locul doi: Stoian Patricia–Elena – Gimnaziul Cenac.
Locul trei: Teleşco Daniela – Liceul Teioretic „Ion Creangă” din orașul Cimișlia; Barbăneagră Liviu – Gimnaziul Sagaidac.
Menţiuni: Zmeu Selena, Popescu Cristian și Lupu Alexandru – toți de la Gimnaziul Cenac; Dronic Vitalina, Manaf Xenia și Moraru Paula – toate de la Liceul Teoretic „Ion Creangă” din centrul raional; Dopira Nicoleta, Tomescu Valeria și Cuculescu Veronica – tustrele de la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din orașul Cimișlia.

Compartimentul Proză, 15 – 19 ani
Locul întâi: Găină Alexandru – Liceul Teopretic „Mihai Eminescu” din centrul raional.
Locul doi: Motroi Carolina – Liceul Teoretic „Hyperion” din satul Gura Galbenei.
Locul trei: Nenescu Eugenia – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din orașul Cimișlia.
Mențiuni: Musteaţă Corina – Liceul Teoretic „Ion Creangă” din centrul raional; Popescu Gabriela – Gimnaziul Cenac; Florea Irina – Gimnaziul Porumbrei; Ţurcan Ana – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din orașul Cimișlia; Cobzac Jasmina – Gimnaziul „Sergiu Coipan” din satul Selemet.

Compartimentul Proză, 11-14 ani
Locul întâi: Nenescu Ana-Maria – Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din centrul raional.
Locul doi: Aculov Vlada – aceeași instituție de învățământ. Locul trei: Canalî Dumitru – tot de la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”.
Mențiuni: Matei Patricia – Liceujl Teoretic „Ion Creangă” din orașul Cimișlia; Şveţ Iuliana și Demian Cristi – ambii de la Gimnaziul Porumbrei; Purcaci Ana-Maria – Liceul Teoretic „Hyperion” din satul Gura Galbenei; Pîslari Mihaela, Bazatin Nicoleta și Zlati Mădălina – toate de la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din centrul raional.

Compartimentul Proză, 8 -10 ani
Locul întâi: Lazu Ncoleta – Liceul Teoretic „Ion Creangă” din orașul Cimișlia.
***

Rămânem profund recunoscători cadrelor didactice pentru munca depusă alături de elevii lor şi pentru interesul de a le promova talentul, creativitatea şi dorinţa de a ieşi din cotidian, iar elevilor le urăm mult succes la şcoală, în viaţă şi pe tărâmul minunat al Poeziei și al Prozei.
Învingătorii Concursului literar „Florii-2019” vor fi distinși cu diplome și premii bănești.
JURIUL